Brunch je u Europi popularan već godinama. Danas su rijetki oni koji ga nikada nisu konzumirali, bilo u nekom specijaliziranom lokalu, bilo u opuštenijoj varijanti kod kuće. Ali znate li što riječ brunch zapravo znači i kako je brunch nastao?
Kasni doručak nedjeljom
Brunch je obrok koji se obično jede u vremenskom periodu između doručka i ručka. Riječ je nastala kao tvorenica dviju engleskih riječi breakfast i lunch. Hrvatska inačica bila bi rani ručak (kako se navodi na jezičnom portalu bolje.hr), a neki ga prevode i kao kasni doručak – sve je samo stvar perspektive.
Brunch je danas vrlo popularan i općepoznati pojam, ali jeste li znali kada je brunch uopće nastao?
Pojam brunch navodno je skovao i upotrijebio Guy Beringer u svom članku u londonskim novinama Hunter’s Weekly davne 1895. godine. Tako je kasni doručak nedjeljom dobio svoje ime. Taj obrok posebno je značio onima koji nedjeljom vole malo duže odspavati, ali ne žele preskočiti svoj prvi obrok u danu. Zanimljivo je i to da je u to vrijeme brunch također promoviran i kao idealno rješenje za nedjeljni mamurluk.
Obrok za sve
Zanimljivo je da je brunch populariziran 1920-ih u krugu američke više klase, i to kao specijalni obrok koji se prvenstveno nudio u hotelima, Ni 10 godina kasnije, koncept bruncha prihvatila je američka srednja klasa, pa su ga tako redovno kod kuće prakticirale kućanice, samci, pa i zaposlene djevojke, a glavni razlog je bio njegova praktičnost i jeftinoća.
U razdoblju Drugog svjetskog rata brunch je bio toliko popularan da je izdana i prva kuharica sa specijaliziranim receptima baš za brunch. Skoro sto godina nakon što je Guy Beringer uveo pojam ‘brunch’ u vokabular, u zlatnim 1980-ima, taj obrok ‘prešišao’ je dotadašnji najpopularniji obrok u Americi – nedjeljnu večer.
Tipični brunch meni
Najpoznatije jelo koje se poslužuju u sklopu bruncha su jaja Benedict. To su poširana jaja na engleskom muffinu s prženom slaninom, a sve je preliveno hollandaise umakom. Međutim, danas je brunch ponuda puno šira od toga, pa se na meniju znaju naći tost s avokadom, dimljeni losos, kroasani, različiti kanapei, sendviči, sve varijante jela s jajima…
Često se ovdje znaju naći i pića poput cappuccina i drugih kava, svježe cijeđene naranče, različitih limunada, a popularne su i mimoze (koktel koji se radi od šampanjca ili pjenušca te cijeđenog soka od naranče), koje dodaju malo više glamura ovom obroku.
S popularizacijom različitih vrsta prehrane, brunch ponuda obuhvatila je i ponude vegetarijanskih i veganskih obroka, obroke bez glutena i slično, pa tako svatko može pronaći nešto za sebe.
Brunch kao vikend aktivnost
Popularnost brunch nije vezana samo uz ponudu hrane i pića, već je to postao omiljeni i opušteni vikend obrok te kvalitetan oblik druženja među prijateljima, ali i obitelji.
U današnje vrijeme brunch je vrlo popularna vikend aktivnost diljem svijeta, pa tako i kod nas u Europi. Često nailazimo na dugačke redove ispred lokala specijaliziranih za ponudu bruncheva, a posebno vikendom prije podne. Zanimljivo je da su i brojne pekarnice proširile svoju ponudu i popratile popularnost bruncha.
Svaki dan je dobar dan za brunch
Nije ni čudo da je brunch postao toliko popularan i dostupan. On više nije strogo vezan samo uz period vikenda, pa neki lokali sada brunch nude i u sklopu svoje svakodnevne ponude umjesto nekad popularne klasične opcije doručka.
Ako vam nedostaje ideja za drugačije dnevno druženje od gradskih kafića kroz radni tjedan, idući put umjesto na kavu, pozovite na brunch svoju prijateljicu, mamu ili dečka, pa čak i poslovnog partnera.
AUTORICA: Tina Novak