Psihološki termin “hoovering” je dobio ime po poznatom brendu usisivača Hoover, simbolizujući način na koji emocionalno manipulativne osobe pokušavaju “usisati” bivše partnere ili druge žrtve natrag u toksičan odnos. Ovo ponašanje često dolazi nakon prekida veze i može se manifestirati na različite načine, s ciljem da osoba koja je pobjegla iz nezdravog odnosa ponovno bude uvučena u njega.
Riječ je manipulativnoj taktici emocionalno manipulativne osobe koriste kako bi ponovno uspostavile kontrolu nad bivšim partnerima ili žrtvama. Svjesnost o ovom ponašanju i postavljanje čvrstih granica mogu pomoći u sprječavanju da ponovno postanete žrtva toksičnog odnosa. U situacijama kada prepoznate da ste meta hooveringa, najvažnije je zaštititi svoje mentalno i emocionalno zdravlje i ostati dosljedni u odluci da se ne vraćate na stari, štetan put.
Prepoznavanje hooveringa
Prepoznavanje hooveringa
Hoovering može biti suptilan ili direktan, ali uvijek ima zajednički cilj – povratak kontrole nad žrtvom.
Lažne isprike i obećanja promjene
Lažne isprike i obećanja promjene
Manipulator može početi izražavati žaljenje zbog prošlih grešaka, obećavajući da će se promijeniti i postati bolja osoba. Ponekad njegove isprike mogu zaista zvučati iskreno, ali su uglavnom motivirane željom da vrate kontrolu, a ne istinskom namjerom da se promijene.
Pretjerana pažnja i nježnost
Pretjerana pažnja i nježnost
Naglo povećanje pažnje i ljubaznosti može biti taktika kojom manipulator pokušava zavarati žrtvu. Nije rijetkost da u ovoj fazi šalje cvijeće, poklone ili poruke koje evociraju zajedničke uspomene i emocije, s ciljem da se ponovno stvori emocionalna povezanost.
Igranje na kartu sažaljenja
Igranje na kartu sažaljenja
Manipulatori često koriste sažaljenje kao oružje. Mogu tvrditi da su u velikoj nevolji ili da im je potrebna pomoć, igrajući na osjećaje žrtve kako bi je natjerali da se vrati.
Korištenje zajedničkih prijatelja i obitelji
Korištenje zajedničkih prijatelja i obitelji
Ponekad, manipulator će uključiti zajedničke prijatelje ili članove obitelji, pokušavajući preko njih uspostaviti kontakt sa žrtvom ili je uvjeriti da im pruži još jednu priliku.
Zašto hoovering funkcionira?
Zašto hoovering funkcionira?
Hoovering funkcionira jer manipulatori često poznaju svoje žrtve vrlo dobro. Razumiju njihove slabosti, strahove, nesigurnosti i koriste te informacije da bi ih emotivno destabilizirali. Također, osobe koje su već bile u toksičnom odnosu mogu imati poteškoća da jasno vide manipulaciju, posebno ako su još uvijek emotivno povezane s manipulatorom.
Emocionalna ovisnost, osećaj krivnje, ili nada da će se stvari promijeniti, mogu dovesti žrtvu do toga da ponovno uđe u odnos koji je štetan. To čini hoovering posebno opasnim jer žrtva može ponovo upasti u ciklus emocionalnog zlostavljanja.
Kako se zaštititi od hooveringa?
Kako se zaštititi od hooveringa?
Prvi korak u zaštiti od hooveringa je prepoznavanje taktika manipulacije i njihovo razumijevanje. Kada prepoznate znakove, važno je postaviti jasne granice. Održavanje distance od manipulatora, bilo fizički ili emocionalno, ključ je u sprječavanju ponovnog usisavanja u odnos.
Također je korisno razgovarati s prijateljima, obitelji ili terapeutom, koji mogu pružiti podršku i perspektivu izvan emotivnog kaosa koji manipulator može stvoriti.
FOTO: Unsplash, Pexels