„On je takav“. „On je ženskar“. „On je macho.“ „On je zavodnik“. Ovo su samo društveno ukorijenjena opravdanja za muškarca koji zlostavlja žene. Taj ON nije tek nestašni Don Juan de Marco. On je zlostavljač koji je ušuškan u patrijarhalne norme naučen i ohrabrivan da bude zlostavljač žena. Svoju predatorsku igru započinje groomingom, a nerijetko završava ozbiljnim psihološkim pa čak i seksualnim te tjelesnim zlostavljanjem. Šutnja koja obavija ovakve obrasce ponašanja napokon prestaje. Često koristi svoj položaj, utjecaj i dominaciju kako bi uvukao žrtvu u svoju mrežu manipulacije. Prvi korak je znati prepoznati znakove uznemiravanja i zlostavljanja kako bi se žene zaštitile.
Grooming je složen fenomen koji zahtijeva dublje razumijevanje kako bismo ga mogli prepoznati i suprotstaviti mu se. Često se smatra početkom seksualnog zlostavljanja, ali u stvarnosti predstavlja složen proces manipulacije i kontrole nad žrtvom.
Gradnja povjerenja
U srcu groominga je gradnja povjerenja. Predator koristi razne taktike kako bi postupno osvojio povjerenje potencijalne žrtve. To može uključivati pružanje pažnje, podrške ili iskazivanje lažne empatije. Kroz ove korake, predator gradi emocionalnu vezu koja olakšava daljnje iskorištavanje. Rekli bismo – ljigavac. No, i dalje opasan.
Važno je razumjeti da grooming može biti prisutan u različitim kontekstima, uključujući i online i offline okruženja. Na internetu, predator može koristiti anonimnost i dalekosežnost interneta kako bi pristupio svojim žrtvama. Korištenje društvenih medija i virtualnih platformi često olakšava ovaj proces.
Prepoznavanje znakova groominga ključno je za njegovo suzbijanje
Predator će često pružati neobično veliku količinu pažnje potencijalnoj žrtvi, pokušavajući stvoriti osjećaj posebnosti i važnosti u njenim očima. Potom će postupno izolirati žrtvu od njenih prijatelja, obitelji ili drugih socijalnih veza kako bi smanjio mogućnost intervencije ili podrške. Manipulirat će korištenjem emocionalnih taktika kako bi se stvorila emotivna veza sa žrtvom. Predstavit će lažnu empatiju, pružat će podršku i činiti sve da stvori osjećaj ovisnosti. Nerijetko će žrtvu obasipavati poklonima i znacima pažnje. Tražit će od žrtve da drži njihovu interakciju ili odnos tajnim, a posezat će i za nestajućim porukama na Viberu. Inzistirat će na održavanju tajnosti kako bi spriječio intervenciju ili otkrivanje njihovih aktivnosti. Uvodit će seksualne sadržaja ili teme u interakciju sa žrtvom kako bi se postigla desenzibilizacija i prihvaćanje takvih tema.
Moderna tehnologija ovakvim tipovima savršeno ide na ruku jer se njihova interakcija često odvija putem interneta i društvenih medija. Koristit će anonimnost interneta kako bi pristupio svojim žrtvama i manipulirao njima.
Žrtve
Ciljat će osobe koje su ranjive zbog emocionalnih ili socijalnih problema kako bi lakše manipulirao njima. Uz malo skeniranje njihovog ponašanja, stavova i držanja, lako će ocijeniti gdje, kod koga i kada može započeti svoj igrokaz. Nerijetko će odabrati mlade, emocionalne nezrele pa čak i osobe koje su niže u poslovnoj hijerarhijskoj ljestvici kako bi demonstrirao svu svoju moć i dominaciju.
Progovaranje o ovoj temi uz osudu nasilnika, educira potencijalne žrtve, postojeće ohrabruje i pruža im podršku. Stoga je važno i ljekovito ne spuštati ton i ne okretati glavu od groominga. Borba protiv seksualnog uznemiravanja i zlostavnja zahtijeva multidisciplinarni pristup. To uključuje obrazovanje o sigurnosti na internetu i van njega, osnaživanje žrtava da se osjećaju sigurno i podržano te osiguravanje pristupa resursima za žrtve i njihove obitelji. Znati kome prijaviti i kako reagirati na zlostavljanje, nije samo važan osobni čin već i politički.
Osuđivanje kulture koja olakšava grooming i seksualno zlostavljanje domaća je zadaća svakoga od nas. To uključuje preispitivanje stereotipa o žrtvama i krivnje te promicanje društvenih normi koje podupiru ravnopravnost, poštovanje i sigurnost za sve. Suočavanje s groomingom zahtijeva zajednički napor. Kroz edukaciju, podršku žrtvama i osudu zlostavljanja, možemo stvoriti društvo u kojem grooming nema mjesta.
FOTO: Unsplash, Pexels