Uloga doula u trudnoći, porodu i postporođajnom razdoblju posljednjih godina dobiva sve više pažnje u svijetu, ali i u Hrvatskoj. Unatoč tome, mnogi još uvijek ne znaju što točno doula radi i koliko njezina podrška može biti dragocjena za buduće roditelje. Tijekom Tjedna doula, cilj je educirati javnost o važnosti njihove uloge, razbiti mitove i potaknuti trudnice i njihove partnere da razmotre podršku doule kao dio svog porođajnog iskustva.


Tko su doule i što rade?
Doula je educirana stručnjakinja koja pruža emocionalnu, fizičku i informativnu podršku trudnici i njenom partneru prije, tijekom i nakon poroda. Iako doula nije medicinska osoba i ne obavlja medicinske zahvate, njezina prisutnost može imati značajan pozitivan učinak na iskustvo porođaja. Doule rade u tri glavna područja:
- Podrška prije poroda – informiraju trudnicu o porodu, metodama opuštanja, položajima, disanju te pomažu u izradi plana poroda.
- Podrška tijekom poroda – doula pomaže trudnici pronaći odgovarajuće položaje, pruža tehnike disanja i masaže te nudi emocionalnu sigurnost.
- Postporođajna podrška – pomaže u oporavku nakon poroda, podržava roditelje u prilagodbi na novorođenče i često pruža savjete o dojenju.
Brojna istraživanja pokazuju da podrška doule tijekom poroda može smanjiti potrebu za medicinskim intervencijama (kao što su indukcija i epiduralna anestezija), skratiti trajanje poroda, smanjiti rizik od carskog reza, povećati zadovoljstvo rodilja iskustvom porođaja te pomoći u bržem postporođajnom oporavku
Doule pružaju trudnicama i njihovim partnerima osjećaj sigurnosti i povjerenja, što može biti presudno u situacijama kada se žena osjeća nesigurno ili preplavljeno informacijama i procedurama.


Kako hrvatska javnost gleda na doule?
Iako se u svijetu, osobito u skandinavskim zemljama i SAD-u, doule već desetljećima aktivno uključuju u rodilišta, u Hrvatskoj je njihova prisutnost još uvijek ograničena. Sve je više pozitivnih priča žena koje su imale doulu uz sebe i koje svoje iskustvo dijele s drugima, potičući veću svijest o njihovoj ulozi.
S obzirom na pozitivne učinke koje doule imaju na iskustvo poroda, suradnja između doula i medicinskog osoblja rezultira ugodnijim i boljim iskustvom za majke i bebe.


Doule između tradicije i modernih trendova
Iako se pojam doule često veže uz moderne trendove, koncept žena koje pomažu drugim ženama pri porodu prisutan je kroz cijelu ljudsku povijest. U prošlosti su žene rađale u zajednicama gdje su iskusnije majke i bake pomagale rodiljama – upravo ono što doule rade danas, ali na temelju stručnih edukacija i suvremenih spoznaja o porodu.
U mnogim kulturama doule su dio tradicije – primjerice, u Latinskoj Americi “parteras” (babice) stoljećima podržavaju žene pri porodu, dok su u Japanu starije žene u zajednici imale ulogu doula. Danas, s rastućim trendom humanizacije poroda, doule se vraćaju kao ključne osobe koje trudnicama omogućuju sigurniji, informiraniji i nježniji porod.


Kako promovirati ulogu doula u Hrvatskoj?
Kako bi budući roditelji u Hrvatskoj bolje razumjeli ulogu doula, važno je organizirati javne tribine i radionice gdje će trudnice i partneri moći saznati više o doulama i njihovim uslugama. Kroz medijsku vidljivost moguće je promovirati pozitivna iskustava trudnica koje su imale doulu kroz blogove, članke i društvene mreže. Uključivanje doula u bolničke sustave doprinosi edukaciji medicinskog osoblja o prednostima suradnje ovih profesija.
Kroz poticanje državne podrške i financiranje, u nekim zemljama doule su postale dio zdravstvenog sustava i njihove usluge su pokrivene osiguranjem.
Hrvatska se tek počinje otvarati prema ovoj praksi, ali povećana edukacija i svijest javnosti mogu pomoći u normalizaciji prisutnosti doula u rodilištima.
Tjedan doula prilika je da se glasnije govori o njihovoj ulozi, važnosti i beneficijama, kako za trudnice, tako i za cijeli zdravstveni sustav.
FOTO: Unsplash, Pexels