IAIM masaža za bebe (International Association of Infant Massage) posebna je tehnika koja kroz nježan dodir pomaže u jačanju veze između roditelja i njihovih mališana. Ova metoda kombinira elemente indijske i švedske masaže, refleksologije te tehnike opuštanja, stvarajući sigurno i umirujuće iskustvo za bebu i roditelja.
Roditelji koji žele naučiti IAIM masažu za bebe mogu to učiniti u Zagrebu, uz stručno vodstvo doule Sanje Bukač Štritof, certificirane instruktorice masaže beba. Najbolje vrijeme za naučiti kako masirati svoju bebu je od dva, tri i četiri mjeseca. Masažica se primjenjuje na bebe i na djecu do 10 godina starosti.


Kako izgleda IAIM masaža za bebe?
IAIM masaža sastoji se od blagih, ritmičnih pokreta koji se izvode na različitim dijelovima bebinog tijela, nogama, rukama, leđima, trbuhu i licu. Masaža se izvodi u toplom i mirnom okruženju, koristeći prirodna ulja koja su sigurna za bebinu osjetljivu kožu.
Najvažnije pravilo IAIM masaže je da je vođena bebom, odnosno, roditelj prati bebine reakcije i prilagođava dodir prema njenim potrebama. Kroz nježan kontakt, beba se osjeća sigurno, voljeno i zaštićeno.


Dobrobiti IAIM masaže za bebe
Redovita masaža prema IAIM principima donosi brojne prednosti za bebin fizički i emocionalni razvoj.
Jača povezanost (bonding)
Pomaže roditeljima da bolje razumiju bebine signale, čime se jača njihova međusobna povezanost.
Poboljšava probavu
Masaža može smanjiti grčeve, zatvor i plinove, olakšavajući nelagodu u trbuhu.
Podržava razvoj tjelesnih sustava
Masaža stimulira cirkulaciju, respiratorni i imunološki sustav te pomaže regulirati san.
Smanjuje stres i potiče opuštanje
Blagi dodir smanjuje razinu hormona stresa (kortizola) i povećava razinu oksitocina (hormona ljubavi i povezanosti), što doprinosi bebinom osjećaju sigurnosti i mira.
Razvija svijest o tijelu
Dodir pomaže bebi da bolje osjeti svoje tijelo, što pozitivno utječe na motorički razvoj.
IAIM masaža nije samo korisna za bebe. Uz nju, i roditelji imaju priliku opustiti se i osjetiti dublju povezanost sa svojim djetetom.
FOTO: Unsplash, Pexels