Silba: Otok tišine i ljepote u koji se lako zaljubiti

Sadržaj članka

Podijeli

Silba, smještena na samom sjeveru zadarskog arhipelaga, jedan je od najposebnijih otoka na Jadranu. Iako s površinom od svega 15 km², Silba je raskošna ljepotica, fascinantne povijesti i jedinstvenog načina života.

Kako se koraci s trajekta spuste u luku i zakoračite na otok, učinit će vam se kao da ste doputovali vremeplovom. Lagano milovanje vjetra na koži, miris mediteranskog bilja, mora i soli, toplo će vas zagrliti za dobrodošlicu.

Dok se približavate otoku još ćete iz daljine uočiti pitoreskne i autentične prizore života punog duha i topline. Vidjet ćete kako u luku polako pristižu ljudi u karićima kako bi se oprskrbili namirnicama koje su upravo doputovale s kopna. Ima toliko istinske ljupkosti u tim prizorima u kojima se miješaju zajedništvo, skromnost i temperament juga.

Na Silbi se vrijeme sporo provlači kroz dan, ali na onaj dobar način jer za svaku sekundu, poželjet ćete da traje duže. Vrijedi doživjeti tu emociju koja vas duboko povezuje s prirodom.

Od svih fascinantnih aduta s kojima raspolaže Silba, najprivlačniji je njen šarm koji se s lakoćom uvlači pod kožu. U zraku se osjeća zavodljiv miris nostalgije. Na Silbi nema automobila, a na otoku vlada tišina i mir. Zbog toga je Silba poznata i kao “otok pješaka”. Dozvoljeno je samo prometovanje karićima lokalnih stanovnika, a bicikle možete vidjeti tek u rujnu – kad se završi sezona.

Ovo je mjesto kao stvoreno za one koji žele napraviti predah od užurbanog života i vratiti se prirodi. Uvale, plaže kao s naslovnica, čisto more i priče koje doslovno izviru ispod svakog kamena, čine da se osjećate preporođeno.

Geografske činjenice

Površina: 15 km²

Duljina obale: 25 km

Najviši vrh: Varh, visine samo 83 metra

Stanovništvo: Prema popisu iz 2021. godine, na Silbi živi svega 292 stanovnika.

Silba je uska i dugačka te se proteže od jugoistoka prema sjeverozapadu. Na najužem dijelu otoka, širina iznosi samo 700 metara pa su na tom dijelu posebno privlačne šetnje od jedne do druge strane otoka u samo nekoliko minuta. Otok nema rijeka ni potoka, ali je iznimno bogat vegetacijom. Prevladavaju borove šume, makija i masline čiji miris osjećate u zraku. Ovdje je more slanije, a boje teško bilo koji fotoapart može vjerno dočarati.

Povezanost s kopnom

Silba je odlično povezana trajektnim i katamaranskim linijama s kopnom, osobito s gradom Zadrom. U sezoni su linije češće i gušće popunjene, stoga se preporučuje ranija rezervacija. Izvan sezone, broj linija je smanjen, pa je važno unaprijed provjeriti raspored plovidbe kako biste planirali putovanje. Tijekom ljeta, otok dnevno posjećuje više stotina turista.

Najveća luka na Silbi nalazi se u mjestu Mul, a otok je popularno odredište za nautičare zbog svog pitomog akvatorija. Cijena katamarana po osobi u jednom smjeru iznosi oko 10 EUR, a 6, 20 EUR iznosi karta za jednu osobu, u jednom smjeru za trajekt.

Povijest

Silba ima bogatu povijest koja seže još u antička vremena. Ako samo malo zaronite ispod površine, ugledat ćete ostatke još iz rimskog doba.

Osim nemjerljivog prirodnog bogatstva, Silbenjani su posjedovali i značajno materijalno bogatstvo jer su se bavili brodogradnjom, ribarstvom i pomorstvom. Stanovnici otoka su tijekom 18. i 19. stoljeća gradili brodove i plovili Jadranom, ali i daljim morima. Na otoku postoji nekoliko važnih povijesnih spomenika, među kojima se ističe Toreta, osmatračnica u obliku kule.

Toreta – simbol Silbe

Toreta, jedinstvena kamena kula, izgrađena je u 19. stoljeću i danas je jedan od simbola otoka. Izgradio ju je kapetan Marinić kao dar svojoj ljubavi. Bio je mlad, zaljubljen mornar u zanosnu ljepoticu Antoniju Mauro. “Kad se vratim s ovog dugog putovanja, vjenčat ćemo se! Zasadit ću vrt oko kuće, a usred vrta sagradit ću tornjić s kojeg će se vidjeti cijeli otok i more.” Poljubio je djevojku i otplovio. No, kada se vratio, Antonija se već bila udala za drugoga. Njena kćer je bila toliko nalik njoj, da je Marinić odlučio pričekati da lijepa nasljednica njegove ljubavi iz mladosti stasa te ju je oženio. I zaista održao obećanje. Izgradio je kulu s koje se pruža pogled na čitav otok i okolne otoke. Posjetitelji mogu stepenicama unutar kule doći do vrha i uživati u pogledu koji se prostire čak do Lošinja, Paga i obližnjih Kornata. Jako su uske i strme, ali za ovu ljepotu se vrijedi potruditi.

Crkve

Na tako malom otoku postoje čak tri crkve: crkva sv. Ivana Krstitelja, crkva sv. Marka i crkva sv. Marije, što govori o dubokoj religioznosti stanovnika.

Plaža Šotorišće– najpoznatija plaža na otoku

Šotorišće je velika pješčana plaža s plitkim morem, savršena za obitelji i malu djecu. Dužina plaže je 500 metara, a ljeti se na njoj okuplja veliki broj posjetitelja. Sitni, mekani pijesak i kristalno tirkizno more, doprinose osjećaju potpune zaljubljenosti u ovo mjesto. Tu je i urbani, tropski bar s pogledom na more, ljuljačka i ležaljke u kojima brojni turisti dolaze potražiti osvježenje.

Najpoznatije uvale

Uvala Dobre vode

Savršena za one koji traže mir

Pocukmarak

Plaža s velikim kamenim oblucima i bistrom vodom. Otok je bogat i mediteranskom florom, a zaštićena su i neka endemska biljna staništa. Zanimljivo je da se tijekom zime na otoku mogu vidjeti migracijske ptice, uključujući galebove i rijetke vrste čaplji.

Gastronomija

Silba, poznata po svom mirnom ritmu i prirodnim ljepotama, skriva nekoliko pravih gastronomskih dragulja. Njene konobe i restorani nude okus tradicije i autentičnih mediteranskih jela, stvarajući idealnu atmosferu za uživanje u hrani i divnom ambijentu. Od svježe ribe pripremljene na gradele do ukusnih mesnih specijaliteta, svaka od ovih lokacija pruža poseban doživljaj. Bilo da istražujete skrivene uvale ili uživate u zalasku sunca, Silbine konobe savršeno nadopunjuju iskustvo ovog jedinstvenog otoka.

Konoba Alavija

Popularna destinacija zbog svoje ponude tradicionalnih jela i vrhunskih okusa.

Konoba Žalić

Smještena uz zapadnu obalu, nudi klasične riblje i mesne menije.

Restoran Vila Velebita

Omiljen među lokalnim stanovnicima i turistima, nudi autentična jela.

Konoba Mul

U blizini istočne luke, poznata po raznovrsnoj ponudi jela.

AUTORICA TEKSTA

Slični članci