Listopad je svjetski prepoznat kao “ružičasti mjesec,” posvećen podizanju svijesti o raku dojke i poticanju žena na redovne preglede i brigu o zdravlju dojki. Cilj ovog mjeseca je educirati i ohrabriti žene da se informiraju o raku dojke, važnosti ranog otkrivanja i preventivnim mjerama koje mogu pomoći u očuvanju zdravlja. Svaka žena ima moć čuvati svoje zdravlje dojki kroz redovite preglede i zdrav način života. Rana dijagnoza raka dojke može značiti veliku razliku, stoga je važno informirati se i poduzeti potrebne korake. Spasiti život može biti jednostavno kao odvojiti nekoliko minuta mjesečno za samopregled ili godišnje za mamografiju.


Statistike raka dojke
Rak dojke je jedan od najčešćih oblika raka kod žena širom svijeta. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), godišnje se dijagnosticira preko 2,3 milijuna novih slučajeva, a bolest je odgovorna za približno 685 tisuća smrti godišnje. Na području Hrvatske, svake godine se dijagnosticira oko 2800 novih slučajeva raka dojke, a oko 850 žena izgubi život zbog ove bolesti. Međutim, uz ranu dijagnozu, stopa preživljavanja se značajno povećava.
Kada se pregledati?
Redoviti pregledi dojki ključni su za rano otkrivanje raka. Žene svih dobi trebale bi biti svjesne promjena u svom tijelu, no specifične preporuke za pregled razlikuju se ovisno o dobi i faktoru rizika.
Žene u dobi od 20 do 30 godina bi trebale obavljati samopreglede dojki jednom mjesečno i posjećivati liječnika na klinički pregled dojki svake tri godine. Za žene starije od 40 godina, preporučuje se godišnji mamografski pregled, što je najbolji način otkrivanja raka dojke u ranom stadiju. Posebno odgovorne bi trebale biti žene s obiteljskom anamnezom raka dojke. Moguće je da će trebati započeti s mamografijom i/ili ultrazvukom prije navršene 40. godine života, prema preporuci liječnika.


Kako obavljati samopregled dojki?
Samopregled dojki jednostavan je postupak koji može spasiti život. Najbolje ga je raditi jednom mjesečno, po mogućnosti 7-10 dana nakon početka menstrualnog ciklusa, kada su dojke najmanje osjetljive. Za žene koje su prošle menopauzu, pregled može biti jednom mjesečno na isti datum.


Koraci za samopregled dojki
Vizualni pregled
Stojite pred ogledalom s rukama uz tijelo i pažljivo promatrajte dojke. Obratite pozornost na bilo kakve promjene u obliku, veličini, ili boji, te pojavu crvenila ili udubljenja.
Fizički pregled
Lezite na leđa i koristite jastučiće prstiju za opipavanje dojki, krećući se u kružnim pokretima od vanjskih rubova prema bradavici. Pritisak može biti različit, od laganog do snažnijeg, kako biste osjetili dublje slojeve tkiva.
Pregled bradavica
Lagano pritisnite bradavice i provjerite postoji li iscjedak.
Ako primijetite bilo kakvu promjenu, trebate odmah konzultirati svog liječnika.


Gdje obaviti preglede?
U Hrvatskoj, mamografski pregledi su dostupni u mnogim bolnicama i domovima zdravlja. Također, postoje specijalizirani centri za radiologiju koji nude digitalne mamografije i ultrazvučne preglede dojki. Programi preventivnih pregleda dojki su dostupni ženama u dobi od 50 do 69 godina u sklopu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, koji se provodi besplatno.
Kako čuvati zdravlje dojki?
Prekomjerna tjelesna težina, posebno nakon menopauze, povećava rizik. Redovita tjelovježba smanjuje rizik od raka dojke. Preporučuje se barem 150 minuta umjerene aktivnosti tjedno. Istraživanja pokazuju da povećana konzumacija alkohola i pušenje mogu povećati rizik od raka dojke. Prehrana bogata povrćem, voćem i zdravim mastima može pridonijeti očuvanju zdravlja dojki. Razgovarajte s liječnikom o prednostima i rizicima hormonske terapije, jer dugotrajna primjena može povećati rizik.
FOTO: Pexels