Recenzija knjige: “Žene koje previše vole” – otrežnjujuća lekcija za žene

Sadržaj članka

Podijeli

Knjiga “Žene koje previše vole” Robin Norwood nije samo psihološki vodič, već duboko otrežnjujući manifest koji razotkriva sve što je pogrešno u načinu na koji su mnoge žene odgajane da razmišljaju o ljubavi. Posebno u kontekstu Balkana, gdje su tradicionalne norme ukorijenjene duboko u svakodnevicu, ova knjiga pruža neophodan uvid i nudi alat za preispitivanje i mijenjanje tih destruktivnih obrazaca.

Na Balkanu, generacije žena su učene da budu strpljive, izdržljive, da trpe u ime ljubavi i obitelji. Ove žene često osjećaju da njihova vrijednost leži u njihovoj sposobnosti da se žrtvuju za druge – bilo da su to partneri, djeca ili obitelj u cjelini.

Robin Norwood, kroz primjere iz stvarnog života, razotkriva ovu dinamiku, ukazujući na to kako takvi odnosi mogu postati toksični, a kako ljubav koja zahtjeva žrtvu nije ljubav već suptilni oblik samouništenja.

Žene koje previše vole biraju toksične odnose

Žene koje “previše vole” slijede obrasce koji ih vode ka toksičnim vezama iz kojih teško izlaze. Privučene partnerima koji su problematični, emocionalno nedostupni ili zatvoreni, često doživljavaju “dobre dečke” kao dosadne. U toj bezizlaznoj potrazi za ljubavlju, one zapostavljaju svoje prijatelje, hobije, pa čak i vlastito mentalno zdravlje, sve kako bi se stavile na raspolaganje partneru koji ih ne cijeni dovoljno. Još poraznija je njihova sklonost da trpe loše osobine i ponašanja svog partnera, vjerujući da će se on promijeniti – naravno, zbog njih, ako budu dovoljno privržene, pune ljubavi i neizmjerno privlačne. Ipak, srž ovog destruktivnog ciklusa leži u dubokom strahu od napuštanja. Žene koje previše vole učinit će sve, često na vlastitu štetu, kako bi očuvale vezu, vjerujući da je bolje trpjeti bol nego biti ostavljena.

Ljubav ne bi smjela biti bolna

“Žene koje previše vole” u sebi nosi univerzalnu poruku, ali ona posebno odjekuje kod žena s Balkana, gde je patrijarhalni narativ još uvek prisutan u mnogim aspektima života. U društvima gdje se žena često vidi kao stub porodice, koja nosi najveći teret emocionalnog rada, knjiga otvara vrata drugačijem shvaćanju ljubavi – ljubavi koja ne boli, koja ne zahtjeva samoodricanje već ljubavi koja hrani i jača.

Norwoodova secira razloge zbog kojih žene ostaju u lošim vezama, otkrivajući kako naslijeđeni obrasci iz djetinjstva i nedostatak samopouzdanja mogu dovesti do toga da žena ostaje vjerna partneru koji je ne poštuje. Ono što posebno pogađa je spoznaja da mnoge žene, nesvjesno, traže upravo one odnose koji će im potvrditi njihove najdublje strahove i nesigurnosti.

Za žene na Balkanu, ova knjiga je poput poziva na buđenje. Ukazuje im na to da je vrijeme da preispitaju norme koje su im nametnute i da odbace ideju da je ljubav nešto što se mora “izdržati”. To je ljubav koja vas cijeni, podržava i pomaže vam da rastete, a ne ljubav koja vas uništava.

“Žene koje previše vole” nije samo knjiga; to je otrežnjujuća lekcija i vodič za sve one koje žele izaći iz začaranog kruga emocionalne patnje. To je snažan podsjetnik svim ženama da je prvo potrebno voljeti sebe, prije nego što mogu istinski voljeti nekog drugog.

Ova je knjiga obavezno štivo za sve žene koje se žele osloboditi stega tradicionalnih normi i izgraditi život u kojem su sreća i samopoštovanje u prvom planu.

FOTO: Pexels, Planetopia

AUTORICA TEKSTA

Slični članci