Kupila si majicu za 5 eura. Lijepo stoji, crna, klasična, nemaš što fulati. Nakon tri pranja izgleda kao da je preživjela atomski udar, šavovi se razvlače, boja blijedi, i naravno – ide ravno u smeće. Što znači da si, zapravo, dala 5 eura za komad otpada. Čestitam, upravo si financirala još malo ekološke katastrofe i modernog ropstva.
Brza moda – brza zarada, spora smrt planete
Fast fashion industrija godišnje proizvede 92 milijuna tona tekstilnog otpada. Da, dobro si pročitala. To je jedno smetlište veličine Hrvatske prekriveno jeftinim, akrilnim krpama koje nitko ne želi nositi duže od dvije sezone. A znaš tko sve to šiva? Cure od 14 godina u Bangladešu koje zarađuju manje od jednog eura dnevno.


Kad pomisliš da samo želiš “nešto slatko za vikend”, zapitaj se treba li ti to zaista.
H&M, Zara, Shein i ostali modni mastodonti izbacuju 52 mikro-kolekcije godišnje. To znači da svaki tjedan u trgovinama osvane novi trend, nova boja, novi kroj koji “moraš imati”. I tako, dok mi revno trčimo za tim krpicama, radnici u tvornicama rade 16 sati dnevno bez pauze, u halama bez ventilacije, bez prava na bolovanje, bez ikakve sigurnosti.
A mi, poput ovisnika, klikćemo “Add to cart” i čekamo svoj paket s robom koju su napravile ruke izrabljivanih žena.


Shein – brza moda na steroidima
Mogli bismo sad malo o Sheinu, kralju jeftine sintetike. Ova kineska zvijer godišnje proizvede više od 10.000 novih komada odjeće DNEVNO. Njihovi radnici za svaki komad koji pogriješe gube 2/3 dnevnice. I gle čuda, inspekcija je otkrila da u njihovim tvornicama radnici nemaju slobodan dan cijeli mjesec. Ali Shein haljinica je bila samo 4 eura, pa što sad… Razmislimo ipak dvaput.


Je li rješenje skuplja moda?
Sad će netko reći: “Ali ja nemam 200 eura za haljinu!” Naravno da ne trebamo izdvajati bogatstvo za odjevne komade. No, rješenje nije nužno kupovati skupo, nego kupovati pametno. Evo male matematike. Umjesto da kupiš 10 majica od 5 eura, kupi dvije od 25 eura koje će trajati godinama. Umjesto da gomilaš 30 pari cipela, uloži u jedan kvalitetan par koji se neće raspasti na kiši. Nauči kako popraviti odjeću – šivaća igla nije nuklearna fizika. Također, korisno bi bilo postaviti si cilj da prestanemo biti žrtve industrije koja nas uvjerava da moramo imati nešto “novo” svaka dva tjedna.
Moda koja ne ubija
Postoje brendovi koji proizvode etički, a među njima su Stella McCartney, Patagonia, brojni lokalni dizajneri koji rade male, održive kolekcije. Second-hand shopovi su krcati kvalitetnim komadima za smiješne pare, a možeš i organizirati “swap party” s prijateljicama. Razmjena robe može biti i zabavna aktivnost. Važno je podsjetiti se da ako ne promijenimo način na koji kupujemo, fast fashion će nas sve progutati. Sporo, ali sigurno.
FOTO: Unsplash, Pexels