IVF u Hrvatskoj: Veliki vodič kroz postupak, dokumentaciju, tjelesne i psihološke izazove

Sadržaj članka

Podijeli

Za mnoge parove, medicinski potpomognuta oplodnja (IVF) nije samo opcija, već jedina šansa za roditeljstvo. U Hrvatskoj se procjenjuje da je između 80.000 i 100.000 parova suočeno s neplodnošću, a godišnje oko 10.000 parova potraži pomoć medicinski pomognute oplodnje (MPO). Od toga se približno 7.000 parova godišnje liječi postupcima poput IVF-a. Zahvaljujući tim metodama, godišnje se rodi oko 1.200 do 1.600 djece, što čini oko 5% ukupne novorođenčadi u zemlji.

Što je važno znati, kroz što prolaze žene i gdje se još lome predrasude?

Što je IVF i kako izgleda postupak?

In vitro oplodnja (IVF) proces je u kojem se jajne stanice žene oplode spermom u laboratorijskim uvjetima, a zatim se zametak vraća u maternicu. Postupak uključuje hormonske terapije, stimulaciju jajnika, aspiraciju jajnih stanica i prijenos embrija – sve to uz brojne emocionalne oscilacije.

U Hrvatskoj, IVF je dostupan u privatnim i javnim klinikama, pri čemu HZZO pokriva određeni broj pokušaja za parove koji ispunjavaju uvjete. No, liste čekanja u javnim ustanovama mogu biti duge, često između šest mjeseci i godinu dana, što mnoge tjera u privatni sektor, gdje su troškovi visoki. Cijena jednog ciklusa IVF-a u privatnim klinikama kreće se između 3.000 i 6.000 eura, ovisno o dodatnim medicinskim zahvatima i terapijama.

Konzultacije i inicijalna procjena

Prvi korak u procesu IVF-a je posjet specijalistu za plodnost, obično ginekologu ili specijalistu za reproduktivnu medicinu. Stručnjak će vas upoznati sa zdravstvenim stanjem i mogućim opcijama liječenja. Tijekom prve konzultacije provodit će se razgovor o vašim prethodnim pokušajima da zatrudnite (ako ih imate), odgovarat ćete na pitanja o vašem načinu života, stresu, prehrani i drugim faktorima koji mogu utjecati na plodnost.

Kako bi se procijenila vaša plodnost i utvrdili mogući uzroci neplodnosti, morat ćete obaviti sljedeće pretrage i testove.

Za ženu

Ultrazvuk jajnika i maternice

Ovaj postupak pomaže u procjeni stanja jajnika, maternice i jajovoda. Pomoću ultrazvuka mogu se otkriti ciste, fibroidi ili druge abnormalnosti.

Hormonski testovi

Testiraju se razine hormona kao što su FSH (folikul-stimulirajući hormon), LH (luteinizirajući hormon), estradiol i prolaktin, kako bi se procijenila funkcija jajnika.

Testiranje prohodnosti jajovoda (HSG – histerosalpingografija): Radi se rendgenski test kojim se prikazuje prohodnost jajovoda.

Testovi na infekcije

Provode se testiranja na infekcije poput HIV-a, hepatitisa, klamidije i gonoreje.

Genetski testovi

U određenim slučajevima, kada postoje učestali neuspješni IVF pokušaji ili obiteljske genetske bolesti, mogu biti potrebni i genetski testovi.

Za muškarca

Spermiogram

Analiza kvalitete i količine sperme, uključujući broj spermatozoida, njihovu pokretljivost, morfologiju i druge karakteristike.

Hormonalni testovi

Provode se testovi za mjerenje hormona kao što su testosteron, LH i FSH, koji utječu na plodnost.

Testiranje na infekcije

Provode se testovi na infekcije poput HIV-a, hepatitisa, klamidije i gonoreje.

Prikupljanje dokumentacije

Za početak IVF tretmana potrebno je prikupiti određene medicinske i administrativne dokumente. Obično ćete biti zatraženi da dostavite medicinsku dokumentaciju (prethodni pregledi, testovi i dijagnoze), potvrdu od liječnika (koja potvrđuje da je IVF tretman potreban), osiguranje (da je IVF pokriven vašim zdravstvenim osiguranjem, potrebno je priložiti relevantne dokumente, zdravstvenu iskaznicu i dokaz o dopunskom mirovinskom osiguranju, osobnu iskaznicu ili drugi identifikacijski dokumenti), vjenčani list ili ovjerenu izjavu kod javnog bilježnika o izvanbračnoj zajednici.

Priprema za IVF

Nakon što su svi testovi obavljeni, započinje priprema za IVF postupak. U tom razdoblju, liječnik će vam objasniti sve faze liječenja, lijekove koji će se koristiti i kako ih treba uzimati.

Tipičan IVF postupak uključuje sljedeće faze

Stimulacija jajnika

Žena će započeti s hormonskom terapijom koja stimulira jajnike kako bi proizveli više jajnih stanica. Obično se koriste lijekovi kao što su gonadotropini (FSH, LH).

Praćenje razvoja folikula

Ultrazvukom i krvnim testovima prati se rast folikula i razina hormona. Kada folikuli postignu odgovarajuću veličinu, pristupa se punkciji jajnika.

Punkcija jajnika

Ovaj postupak je minimalno invazivan i izvodi se pod anestezijom. Liječnik uzima jajne stanice iz jajnika koje su prethodno stimulirane hormonima.

Prikupljanje sperme

Istovremeno, partner ili muž daje uzorak sperme koji se obrađuje i koristi za oplodnju jajnih stanica.

Oplodnja

Oplodnja se provodi in vitro, što znači da se jajne stanice i spermatozoidi spajaju u laboratoriju. U nekim slučajevima koristi se ICSI (intracitoplazmatska injekcija spermatozoida), gdje se pojedinačni spermatozoid injicira direktno u jajnu stanicu.

Kultivacija embrija

Nakon oplodnje, embriji se razvijaju u laboratoriju nekoliko dana prije nego što se transferiraju u maternicu.

Transfer embrija

Nakon što se embriji razviju, najzdraviji embrion ili embrioni transferiraju se u maternicu žene.

Praćenje i testiranje nakon transfera

Nakon što se embrion transferira, potrebno je pratiti stanje kroz nekoliko pregleda kako bi se provjerila uspješnost implantacije. Obično se radi krvni test na razinu hormona (hCG), a ultrazvukom se prati stanje maternice.

Test trudnoće

Otprilike 10-14 dana nakon transfera radi se test trudnoće kako bi se provjerilo je li implantacija bila uspješna.

Zakonske odredbe u Hrvatskoj

Zakon o medicinskim postupcima umjetne oplodnje

U Hrvatskoj je IVF reguliran Zakonom o medicinskim postupcima umjetne oplodnje koji detaljno uređuje tko, kada i pod kojim uvjetima može pristupiti IVF postupcima.

Starosna granica

Prema hrvatskim zakonima, umjetna oplodnja je dopuštena ženama do 42. godine života, dok muškarci mogu koristiti IVF bez ograničenja starosti.

Broj embriona

Prema zakonodavstvu, u Hrvatskoj se u maternicu najčešće transferira jedan ili dva embrija, dok ostali embriji mogu biti zamrznuti za buduće pokušaje.

Donacija jajnih stanica i sperme

Ova opcija je također regulirana zakonodavstvom i mogu je koristiti parovi koji se suočavaju s problemima u proizvodnji vlastitih jajnih stanica ili spermatozoida.

Važno je pratiti sve preporuke liječnika i biti spreman na fizičke i emocionalne izazove koji mogu nastati tijekom liječenja.

Kroz što prolaze žene?

IVF nije samo fizički izazov – to je i emocionalni rollercoaster. Hormonske injekcije mogu uzrokovati promjene raspoloženja, umor i nelagodu. Sam postupak aspiracije jajnih stanica zna biti bolan, a čekanje na rezultate može donijeti tjeskobu i stres.

Društvena stigma također igra ulogu. Mnoge žene osjećaju pritisak obitelji i okoline, a neplodnost se još uvijek često doživljava kao tabu. Postoji osjećaj srama, skrivanja i straha od osude, iako bi IVF trebao biti tretiran kao bilo koja druga medicinska potreba.

Prednosti i nedostaci IVF-a

Najveća prednost IVF-a je, naravno, mogućnost začeća kod onih koji to prirodnim putem ne mogu. Napredne metode povećavaju šanse za uspjeh, a dostupnost postupka u Hrvatskoj omogućuje mnogima da ostanu u zemlji tijekom tretmana.

No, proces je skup i iscrpljujuć, fizički i emocionalno. Nema jamstva uspjeha – statistike pokazuju da je stopa uspješnosti u prosjeku oko 30-40% po ciklusu, ovisno o dobi žene i drugim faktorima. Također, zakonska regulativa u Hrvatskoj ne dopušta zamrzavanje embrija na duži rok, što može biti dodatno ograničenje.

Tabui koje treba razbiti

IVF nije „igranje Boga“, nije luksuz i nije neuspjeh ako ne uspije iz prvog pokušaja. Potrebno je više otvorenog razgovora o neplodnosti, više podrške za parove i manje stigmatizacije žena koje prolaze kroz ovaj zahtjevan proces.

Jer roditeljstvo ne bi smjelo biti privilegij, već pravo svih koji ga žele ostvariti – bilo prirodnim putem ili uz pomoć medicine.

FOTO: Unsplash, Pexels

AUTORICA TEKSTA

Slični članci