Njega kože zimi: Ovo su učinkoviti savjeti dermatologa za blistav ten

Sadržaj članka

Podijeli

Zima ima svoju čar kada štipa za obraze pa ih užari uz vatru kada se okupimo u večernjim satima i uživamo u smijehu s najdražim ljudima. No, ona istovremeno isušuje kožu i može vam se činiti da joj nema spasa sve dok ne dođe proljeće. Njega kože zimi zahtjeva drugačiji pristup. Hladni, vjetroviti uvjeti čine kožu crvenom i suhom, dok toplina u zatvorenom prostoru crpi vlagu iz kože. Čak i sve ono što zimu čini prekrasnom, poput sjedenja uz vatru, može isušiti kožu. Iako vas topli tuš može zagrijati i opustiti, vruća voda uklanja prirodna ulja s kože.

Srećom, postoji mnogo načina za borbu protiv suhe kože i održavanje vlažnosti i podatnosti tijekom cijele sezone, uključujući neke jednostavne promjene u svakodnevnoj rutini njege.

Izdvojila sam 7 jednostavnih savjeta koje su odobrili dermatolozi za njegu kože zimi koja donosi blistavost i baršunast izgled.

FOTO: Unsplash

Investirajte u ovlaživač zraka kako biste povećali vlažnost

U hladnijim zimskim mjesecima, zrak obično zadržava manje vode te je suši i hladniji. Ovlaživač zraka u vašem domu ili uredu vratit će vlagu u zrak, pomažući da vaša koža ostane hidratizirana. Postavite ovlaživače zraka po cijelom prostoru ili u sobe u kojima provodite najviše vremena i nastojte održavati unutarnju razinu vlažnosti između 30 i 50 posto. Jedna od mogućnosti je da ga uključite preko noći dok spavate.

Niže temperature vode za tuširanje i pranje ruku

Dugo tuširanje može zvučati kao odlična ideja kada je hladno i kišovito vrijeme, ali vruća voda može isušuje kožu. Ako tuširanje svedete na 5 do 10 minuta, to je već jedan korak naprijed koji ste učinili za zdravlje i lijep izgled kože.

Dobro pravilo: ako voda uzrokuje crvenilo kože, prevruća je. Pripazite s temperaturom i pokušajte izbjeći vruć tuš. Topla voda koja je ugodna, uvijek je bolja opcija od pojačavanja termostata do kraja.

Također biste trebali izbjegavati korištenje pretjerano tople vode prilikom pranja ruku. Pogotovo ako su vam ruke crvene, koža vam se peruta ili ljušti te vas svrbi (mogući znakovi ekcema na rukama). Izbijanje ekcema može biti posljedica prevelikom izlaganju kože vrućoj vodi. Važno je znati dahladnija voda je jednako učinkovita kao i topla voda u uklanjanju mikroba i manje iritira kožu.

FOTO: Unsplash

Birajte nježne gelove i mlijeka za tuširanje bez mirisa

Sapun može pogoršati isušivanje uklanjajući prirodna ulja s kože i narušavajući mikrobiom.

Potražite sredstva za pranje s oznakom „za osjetljivu kožu“ ili „bez umjetnih boja“ i „bez mirisa“. Oni uglavnom sadrže manje sastojaka koji isušuju kožu, a više hidratantnih poput hijaluronske kiseline, ceramida, ulja, karite maslaca i zobi.

Prilagodite svoj režim njege kože vremenskim uvjetima

Ako vam je koža suha i svrbi, smanjite upotrebu proizvoda za njegu kože koji sadrže alfa-hidroksi kiseline (AHA) i retinoide na licu jer oni mogu uzrokovati pogoršanje problema i čak mogu biti znak iritirajućeg dermatitisa. Riječ je o reakcija kože koja se javlja nakon duže izloženosti iritantnoj tvari. Kada koža zacijeli, možete polako ponovno pokrenuti retinoid i alfa-hidroksi kiseline.

Osim preskakanja AHA i retinoida kada vam je koža lica suha, opet je dobro izbjegavati i proizvode koji sadrže alkohol i mirise jer će to pomoći koži da zadrži svoja prirodna ulja.

Umjesto toga, odaberite ulja i kreme za svoju rutinu njege kože i razmislite o nanošenju hidratantne kreme na tonik koji će osigurati potrebnu količinu vlažnosti za kožu.

FOTO: Unsplash

Noću koristite bogatiju hidratantnu kremu, uključujući ruke, noge i srednji dio tijela. Potražite okluzive, kao što su petrolatum, skvalen i karite maslac. Ovo su sastojci koji zadržavaju vlagu stvarajući zaštitni sloj na koži. Potražite proizvoda s hidratantnim ovlaživačima, poput hijaluronske kiseline i glicerina. Ovo su sjajni sastojci za lice, jer omogućuju koži da diše i malo je vjerojatno da će pridonijeti pojavi akni.

I ne zaboravite hidratizirati ostatak tijela. Losioni koji izlaze iz pumpice obično su rjeđi i vodenastiji, tako da često mogu samo ispariti s površine kože nakon nanošenja te nisu dovoljno gusti i hidratantni, stoga je dobar trik pri odabiru kreme da birate one koje dolaze u posudicama ili tubama.

Što se tiče usana, hidratantni balzam (kao što je vazelin ili neka druga mast) može pomoći u zacjeljivanju suhih, ispucalih usana, a to će spriječiti njihovo pucanje.

FOTO: Unsplash

Često hidratizirajte ruke, osobito nakon pranja

Pranje ruku, od vitalnog je značaja, posebno kada su prehlada, gripa i COVID-19 prijetnja. Ali konstantno pranje će uzrokovati uštećenja na rukama. Kremu za ruke nanesite nakon svakog pranja.

Nanesite kremu za sunčanje — čak i u sivim zimskim danima

U vedrim zimskim danima snijeg odbija sunčeve zrake, što višestruko povećava vašu izloženost UV zračenju. UV zrake su povezane s rakom kože, opeklinama od sunca i preranim starenjem kože (kao što su bore, pigmentacijske mrlje).

To znači da je bilo da ste vani na snježnim padinama ili šetate gradom dok obavljate poslove, jednako je važno nanijeti kremu za sunčanje po oštrom zimskom vremenu kao i ljeti.

Ne dajte se zavarati ni mračnijim, sumornim danima zimi. Do 80 posto štetnih sunčevih UV zraka može prodrijeti kroz oblake i još uvijek uzrokovati štetu.

AUTORICA TEKSTA

Slični članci